אישור אפוסטיל משרד החוץ תוך יום עסקים

חותמת אפוסטיל – המדריך המלא

האם אי פעם שאלתם את עצמכם מדוע יש צורך באפוסטילים ונוטריונים על מנת להעניק תוקף למסמכים במדינות זרות? במדריך זה נסביר מה זה אפוסטיל, נערוך סקירה היסטורית קצרה בנושא ונסביר אילו גופים דורשים חותמת אפוסטיל וכיצד ניתן להשיגה. מה זה אפוסטיל? תרגומה העברי של המילה הצרפתית Apostille הוא אישור. מונח זה לקוח מהמשפט הבינלאומי והוא...

האם אי פעם שאלתם את עצמכם מדוע יש צורך באפוסטילים ונוטריונים על מנת להעניק תוקף למסמכים במדינות זרות? במדריך זה נסביר מה זה אפוסטיל, נערוך סקירה היסטורית קצרה בנושא ונסביר אילו גופים דורשים חותמת אפוסטיל וכיצד ניתן להשיגה.

חותמת אפוסטיל-איך ניתן לקבל?
חותמת אפוסטיל – המדריך המלא

מה זה אפוסטיל?

תרגומה העברי של המילה הצרפתית Apostille הוא אישור. מונח זה לקוח מהמשפט הבינלאומי והוא מתאר אישור אשר ניתן על ידי רשות מוסמכת של מדינה כלשהי, וכן את תוארו של בעל התפקיד הרשמי שמופקד על אימות נכונותן של חתימות על גבי תעודות ציבוריות שונות, כגון תעודות נישואין, תעודות לידה, או כל מסמך רשמי אחר מטעם אחת מרשויות המדינה.
חותמת האפוסטיל מאשרת כי התעודה מקורית, רשמית והונפקה על ידי הרשות המוסמכת. בנוסף לכך, מאמתת חותמת האפוסטיל את חתימתו של נוטריון על מסמכים שונים (כמו תרגום של מסמכים רשמיים), ומאשרת כי הנוטריון החתום על המסמך אכן מוסמך לשמש כנוטריון במדינה הרלוונטית.

חותמת אפוסטיל מה התהליך וכמה זה עולה?

על מנת לקבל חותמת אפוסטיל של משרד החוץ עליכם להביא למשרדנו את התעודות המקוריות. ניתן למסור את התעודות המקוריות בסניף עזריאלי בתל אביב או בסניף קריית אונו. לאחר קבלת התעודות המקוריות אנו נפעל לקבלת חותמת אפוסטיל משרד החוץ או משרד המשפטים ולאחר מכן נתרגם לשפה הזרה הנדרשת.

לקבלת הצעת מחיר לחותמת אפוסטיל משרד החוץ נא צרו קשר באמצעות המייל באתר זה ונשוב אליכם תוך 24 שעות

מטרת האפוסטיל היא לחסוך לאזרח חלק משרשרת האימותים הנרחבת אותה הוא נדרש לעבור בבואו להציג תעודה רשמית ממדינה פלונית למדינה אלמונית. אלמלא חותמת האפוסטיל, היה צריך אותו אזרח לאמת תחילה את התעודה המונפקת ברשות הציבורית אשר הנפיקה אותה, לבצע אימות של חתימת הרשות במשרד החוץ ואף לאמת את חתימת משרד החוץ בנציגות הקונסולרית או הדיפלומטית של המדינה שבה הוא מעוניין להציג את המסמך.

אמנת האפוסטיל

על מנת להתגבר על הקשיים שמנינו לעיל, נחתמה בחמישה באוקטובר 1961 אמנת האג לביטול הצורך בחקיקה למסמכי חוץ ציבוריים (Hauge Convention Abolishing the Requirement for Legislation for Foreign Public Documents). מטרתה של אמנה בינלאומית זו אשר נוסחה בוועידת האג למשפט בין לאומי פרטי, היא לפשט את הליך ההכרה במסמכים ציבוריים המתנהלים בין המדינות אשר חתומות על האמנה. במסגרת האמנה, מפורטות הדרכים שבאמצעותן יכול מסמך שהופק במדינה החתומה על האמנה להיות מאושר לצרכי הכרה משפטית בשאר המדינות החתומות. אישור האפוסטיל דומה במהותו לחותם נוטריון, אולם בעוד שתוקפו של האחרון מקומי בלבד, אישור האפוסטיל תקף בכלל המדינות החתומות על האמנה.
אישור אפוסטיל יכול להינתן אך ורק על ידי הרשויות המוסמכות לכך בכל מדינה. בישראל, הגופים המוסמכים לתת אישור אפוסטיל הם משרד החוץ, רשמים של בית משפט השלום וכן עובדי מדינה אשר מונו לתפקידם על ידי שר המשפטים לפי הכללים הקבועים בחוק הנוטריונים, תשל"ו-1976. פקידים אלו יושבים בבתי משפט ברחבי המדינה.
על מנת להיות זכאי לאישור אפוסטיל, על מסמך לקבל אישור מטעם פקיד אשר מוכר על ידי הרשות שנותנת את האפוסטיל. לכן, מסמך אשר אושר בחותם נוטריון יוכר לצורך קבלת אפוסטיל בבית המשפט, רק לאחר שהפקיד המוסמך יוודא שהנוטריון מופיע ברשימת הנוטריונים שהוסמכו על ידי שר המשפטים.
כיום, חתומות על אמנת אפוסטיל כמעט 120 מדינות, לרבות ארגנטינה, אוסטרליה, בלגיה, ברזיל, בולגריה, צ'ילה, קרואטיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גאורגיה, יוון, הונג קונג, הונגריה, איסלנד, הודו, יפן, לטביה, ליטא, מלטה, מולדובה, מקסיקו, מונקו, הולנד, ניו זילנד, ארצות הברית, נורבגיה, פנמה, פרו, רומניה, רוסיה, סרביה, סלובניה, דרום אפריקה, דרום קוריאה, ספרד, שוודיה, טורקיה, בריטניה, ואוזבקיסטן. למרבה ההפתעה, מדינות מרכזיות אחדות, כמו קנדה וטאיוואן אינן חתומות על האמנה.

באילו מקרים יש לקבל אישור אפוסטיל?
באילו מקרים יש לקבל אישור אפוסטיל?

באילו מקרים יש לקבל אישור אפוסטיל?

אנו חיים בעידן גלובלי. כיום, ניתן לתקשר עם אנשים מהצד השני של העולם בלחיצת כפתור. יחד עם זאת, הביורוקרטיה המשפטית קפאה על שמריה, כך שישנם סידורים רבים שעלינו לערוך אם אנו מעוניינים להנפיק אזרחות זרה או לבצע פעולות משפטיות במדינות זרות.
בשביל שמסמך שאנו מתרגמים מעברית לשפה זרה יקבל תוקף משפטי במדינת היעד, יש להנפיק עבורו אישור מטעם נוטריון מוסמך וכן אישור אפוסטיל. בשנים האחרונות, מספר הולך וגדל של ישראלים נתקלים בצורך לקבל אישור אפוסטיל כחלק מתהליך הוצאת אזרחות זרה.

קבלת חותמת אפוסטיל בישראל

כיום, ניתנת חותמת אפוסטיל במדינת ישראל בשני ערוצים. עבור מסמכים ציבורים רשמיים כגון תעודות שהונפקו על ידי משרד הפנים (כמו תעודת לידה, תעודת פטירה וכן הלאה), פסקי דין והחלטות מטעם בתי המשפט, כלל התעודות אשר הונפקו על ידי צה"ל, תעודת נישואין, תעודת גירושין, תעודת בגרות, תעודת בית ספר ותעודות אקדמיות, תעודות הסמכה של רופאים, צווי ירושה מטעם הרשם לענייני ירושה או מטעם בית המשפט, ניתן לקבל אישור אפוסטיל מטעם הענף לאימות מסמכים ציבוריים במשרד החוץ בירושלים.
למרבה התמיהה, אין אפשרות לקבל חותמת אפוסטיל עבור מסמכים ציבוריים שהונפקו בישראל בערים אחרות או בשגרירויות ישראל ברחבי העולם.
אישור אפוסטיל עבור מסמכים נוטריוניים כגון אימות חתימה, אישור תרגום של מסמך ותעודת חיים, ניתן לקבל במזכירות בתי המשפט, כפי שמוצג בטבלה להלן:

מחוזבית המשפט
דרוםבית המשפט המחוזי באר שבע
 בית משפט השלום באר שבע
 בית הדין לעבודה באר שבע
 בית משפט השלום אילת
 בית משפט השלום אשדוד
 בית משפט השלום דימונה
 בית משפט השלום קריית גת
 בית משפט השלום אשקלון
ירושליםבית המשפט המחוזי ירושלים
 בית משפט השלום ירושלים
 בית המשפט לענייני משפחה ירושלים
 בית משפט השלום – מחוז ירושלים – בית שמש
 בית הדין לעבודה ירושלים
תל אביבבית המשפט המחוזי תל אביב
 בית משפט השלום – מחוז תל אביב – רחוב ויצמן, תל אביב יפו
 בית משפט השלום – מחוז תל אביב – רחוב שוקן, תל אביב יפו
 בית הדין לעבודה תל אביב
מרכזבית המשפט המחוזי מרכז
 בית משפט השלום ראשון לציון
 בית משפט השלום כפר סבא
 בית משפט השלום פתח תקווה
 בית משפט השלום רחובות
 בית משפט השלום רמלה
 בית משפט השלום נתניה
חיפהבית המשפט המחוזי חיפה
 בית משפט השלום חיפה
 בית משפט השלום חדרה
 בית משפט השלום קריות
 בית משפט השלום עכו
 בית הדין לעבודה חיפה
צפוןבית המשפט המחוזי נצרת
 בית משפט השלום נצרת
 בית הדין לעבודה נצרת
 בית משפט השלום עפולה
 בית משפט השלום קריית שמונה
 בית משפט השלום צפת
 בית משפט השלום טבריה
 בית משפט השלום בית שאן

קבלת שירות אפוסטיל כרוכה במגוון אתגרים לוגיסטיים. לדוגמה, על מנת להחתים מסמך רשמי בחותמת אפוסטיל בענף לאימות מסמכים ציבוריים במשרד החוץ, עליכם להסתכן במשלוח מסמכים רשמיים רגישים באמצעות הדואר (שאינו ידוע באמינותו). בנוסף לכך, עליכם לצרף קבלה על התשלום עבור חותמת אפוסטיל וכן מעטפה ריקה ומבויילת אשר על גביה תירשם כתובת המשלוח בחזרה לנמען.
אפשרות נוספת שעומדת בפני אדם המעוניין להיעזר בשירותיו של הענף לאימות מסמכים ציבוריים לצורך קבלת חותמת אפוסטיל עבור מסמך רשמי, היא לנסוע ישירות למשרד החוץ בירושלים. אף על פי כן, במרביץ המקרים קביעת תור במשרד החוץ כרוכה בהמתנה ארוכה במיוחד ובאובדן שעות עבודה לשם הנסיעה לירושלים. לכן, אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין מנוסה שידאג שהמסמך שלכם יקבל את כלל האישורים הנדרשים, החל משלב חותם הנוטריון ועד לאישור האפוסטיל הנכסף.

לחזרה לחלק ספציפי במאמר
עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר

עורכת דין ונוטריון רחל (רייצ'ל) שחר

עו"ד למשפחה לירושה צוואות ולענייני גירושין, עומדת בראש משרד עו"ד שחר הנחשב לאחד ממשרדי הבוטיק בצמרת משרדי עורכי הדין בישראל. המשרד שנוסד על ידה צמח והתפתח וכיום מעניק מגוון שירותים ובהם:
דיני משפחה וירושות, פשיטת רגל , הוצאה לפועל , איחוד תיקים, מחיקת חובות ועיכוב יציאה מהארץ.
המשרד משתף פעולה עם צוות יועצים חיצוניים בתחום הכלכלה והאקטואריה על מנת להעניק שירות של מעטפת מלאה.עו"ד רחל שחר, הנחשבת לאוטוריטה בתחום דיני משפחה וירושה ניהלה מאז הסמכתה מאות תיקים סבוכים בתחום דיני המשפחה והירושה תוך ניסיון ראשון במעלה להביא את הצדדים לפתרונות ללא הגעה לכתלי בית המשפט.

השאירו פרטים לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

זמינים 7 ימים בשבוע!

השאירו פרטים לקבלת שירות בנושאי אפוסטיל משרד החוץ

full_name(חובה)